Cubase Sırları: Cubase Uzmanı Olun: Bölüm 1- Kayıt Öncesi Önemli Hazırlıklar

Cubase’in gelişmiş proje açma özelliklerinin yaratıcılığınız engellemesine izin vermeyin. Uzmanlarımız proje ayarlarının önemini sizin için yazdı.

cubase

 

Cubase ülkemizde kullanımı en yaygın müzik prodüksiyon yazılımı olmakla beraber, kullanımı konusunda bilgi eksikliği olan bir program malesef. Muzikekipman olarak satışını yaptığımız birçok ses kartının içinden çıkan Cubase’i daha iyi tanımanız için bir yazı dizisi hazırladık.

İlk konumuz yeni bir proje açarken yapmamız gerekenler ve ilerki projelerde bu işlemleri tekrar tekrar yapmamak için bir template oluşturmak.

Template kısaca bir projenin tüm giriş çıkış ve efektlerinin bir isimle kaydedilmesi ve sonraki projeler için kullanılması anlamına gelir. Hazırlayacağınız template sayesinde her yeni proje öncesi tüm ayarlarınızı tek tıkla geri çağırıp kullanabileceksiniz- iyi fikir 🙂

cubase proje açma

1: İşe üzerinde çalışabileceğimiz boş bir template yaparak başlayalım. Bunun için Cubase’i açıp ‘More’ yazan tab’e tıklamamız yeterli. Ardından bu template istediğiniz ismi verebilirsiniz. İsmi verdikten sonra ‘Continue’ ile devam edebilirsiniz. Template’i hangi dosya içine kaydetmek istediğinizde size kalmış ayrıca. “C” yani sistem diskine kaydetmemek en doğrusu olacaktır.

cubasu kanal ekleme

 

2: Sıra geldi template içinde ayarlar yapmaya. İstediğiniz kanalları (Project>Add Track) tıklaması ile eklemeniz mümkün. Sıklıkla vokal kaydı yapıyorsanız; audio track olarak adlandırılan ses kayıt kanalı eklemeniz gerekiyor öncelikle. Diğer kanalları siz istediğinize göre şekillendirebilirsiniz.

cubase kanal ayarlama

 

3: Ses kartınız ile ilgili giriş çıkış ayarları için Devices>VST Connections (kısa yolu;F4) Input’u seçin. (genelde Stereo In seçilidir fabrika ayarı olarak). Daha fazla girş yani input eklemek için Add Bus’a tıklayın. Yeni açılan pencerede istediğiniz giriş ayarlarını yapıp sağ tarafta kalan Device Port kısmına yönlendirin. En çok kullanılan ses kartlarında 2 yada 4 giriş olduğu için ayarlar oldukça kolay olacaktır. Bir çok durumda,ses kartı sürücüleri yüklendiğinde ayar yapmanıza gerek kalmayabileceğini hatırlatırız.

cubase input

 

4: Tüm ayarları yaptıktan sonra ‘Preset’ kutucuğunun yanında yer alan ‘+’ düğmesine basarak giriş çıkış ayarlarımızı kayıt edebiliriz. ‘4giriş-4çıkış’ gibi örnek bir isim verebilirsiniz.

cubase giriş seçme

5: Tüm bu işlemlerden sonra kanalları isimlendirebilir ve yönlendirmenin doğru olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Kanal ismine çift tıklayıp istediğiniz ismi kanala vermek mümkün. Giriş/çıkış ayarlarını değiştirmek için Inspector panel’de yer alan açılabilir pencereye tıklamanız yeterli olacaktır.

cubase template seçme

6: İşlemler bitikten sonra hazırladığınız preset kayıt etmeye hazır demektir. Sırasıyla File>Save As Template’i tıkladıktan sonra açılan pencereye template’iniz için uygun ismi verebilir ve bilgisayarınızda istediğiniz yere kayıt edebilirsiniz.

İkinci bölümde görüşmek üzere 🙂