Daha iyi DJ olmanın 6 yolu

Native Instruments Traktor ya da Serato kullanıyorsanız tavsiyelerimiz var!

Yeni nesil controller ve yazılımlarla beraber geleneksel plak ile yapılan analog DJ’lik, yerini sınırsız yaratıcılık ve avantajlar sunan Dijital DJ’liğe bırakmış gözüküyor. Bu avantajları öğrenmek okumaya devam edin.

1. Snap ve quantize özelliğini kullanın

Cue points kullanıyorsanız Traktor’ün Snap ve Quantize mode’ları yeni favoriniz olabilir.

Bu modları aktive eden düğmeler Mixer sayfasında ki, Main volume düğmesinin altında bulunuyor. Snap’i aktive etmek için S tuşuna bastığınızda en yakın beat’e cue point ekleyebilirsiniz. Q quantize aktif edildiğinde ise cue noktasını geri çağıran Traktor otomatik quantise işlemi sizin yerinize yapmış olur.

Böylece siz çalmaya devam ederken yeni parçalar ile senkron sorunu yaşamaz ve zaman kazanmış olursunuz. Güzel değil mi!

2. Kendinizi kayıt edip dinleyin

Traktor Pro ve Serato canlı setleri ile promo şarkıları kayıt etmeyi çok kolay hale getirdi. Kayıt için Traktor’de, View>Layouts>Mixer den sonra sağ üst tarafta yer alan kaset ikonunu tıklayabilirsiniz. Eğer Traktor’ün dahili mixerini kullanıyorsanız basitçe record düğmesine basmanız yeterli. Harici mixer kullanıyorsanız Preferences menüsünden gerekli sinyal yönlendirmelerini yapmanız gerekecektir.

3. Yüksek çözünürlüklü ses dosyası kullanın

Düşük çözünürlüklü ses dosyaları ile çalışmayın; 128kbps MP3 gibi. En azından 320kbps – hedefleyin aradaki farkı hemen duyacaksınız.

4. Her yerde mix yapmaya çalışın

traktor-iphone

Traktor DJ Native Instruments’ in iOS cihazlar için mobile mix aplikasyonu,  ve oldukça gelişmiz özellikleri var.  Kulaklığınızı kullanarak, Apple’s Camera Connection Kit ve Traktor Audio 6 ya da 10 ses kartı ile. cue yapmanız bile mümkün.

Aplikasyon Traktor Kontrol Z1 Kontrol S2 ve S4 ile uyumlu, tüm yazılım özelliklerini destekliyo. Traktor DJ Apple App Store’da iPad için £6.99 iPhone için £1.49 fiyatla indirilebilir.

5. Setlerinizi planlayın

Her ortam için setleriniz olsun. Doğru zamanda doğru parçayı çalarsanız dans pisti çok daha eğlenceli hale gelebilir.

6. Yavaş başlayın

İçinde davul,  beat olmayan parçalar ile çalmaya başlamaktan korkmayın. Sakin parçalarla başladığınızda insanların mood’u değişecek ve sizden önce çalan olan DJ’i unutacaklardır.

Soru ve yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.