Selection nedir ve ne işe yarar?

Müzik Prodüksiyonuna ve Dj’liğe ilgi duyan herkesin merak ettiği konulardan birisi olan Selection hakkında bilmeniz gerekenleri paylaştık.

Selection  mixing ile beraber DJ lik kavramının en önemli unsurunu oluşturmaktadır.

Selection’u besleyen 3 ana etmen vardır, çok dinlemek, duymak (herkesle sahip olamayacağımız kişiye özel olan) ve yaptığın tarzı sevdiğin türü hissetmektir.

Selection ne işe yarar: Bir gece kulübünde veya çeşitli yerlerde dj performansınızı dinlenilebilir hale getirmeye ve kompozisyon tadında set cıkarmaya yarar bu da demek oluyor ki seçtiğiniz parçaların birbirine uyum göstermelidir.

Parçaları iyi duyup içeriğinde prodüktörün uyguladığı teknikleri, ekleyip çıkarttığı elementleri ve bu elementlerden kullanan artistler, elektronik müzik bünyesindeki tarzların çeşitliliği, ortaya çıkarılan ürünlerin kalitesini göz önünde bulundurmak gerekir. Boş zamanında bir parça dinlediğin zaman “aaa bak bunun arkasınada bu gider” dediğin de selection konusu kafanda ufak ufak oturmaya başlar. Kullanılan teknikleri bilmek, bu büyük oluşumun çeşitliliğine hakim olabilmek tüm olayın altında yatmaktadır.

Selection işi mekanik,  oturup öğrenilmesi ve yazılıp çizilmesi gereken bir durum değildir. Tamamen kişinin içinde var olmayı bekleyen spesifik bir durumdur. Kişi bunu ortaya çıkarttığın da sadece mixing değil prodüktörlük kısmına da yöneleceği zaman geniş bir yorumlama kapasitesine sahip olacak. Remixler ve orjinal çalışmalar olsun hepsinde bu durumun kazandırdığı büyük etkiyi gözlemleyebileceğiz.

Sizde Selection hakkında düşüncelerinizi bizimle paylaşın.