Profesyonel Rap Vokal Kaydı Yapmanın 5 Sırrı

Rap ile ilgilenen herkes kendi bestelerini yapıp sesini duyurmak istiyor artık. Dijital stüdyo ekipmanlarının sayısının artması ile beraber, kısıtlı bütçeler ile hedefimize ulaşmak artık daha kolay hale geldi. Artık hepimiz kendi beatimizi yapıp, samplelarımızı oluşturup, melodilerimizi bir servet harcamadan kayıt edebiliyoruz. Peki yaptığımız kayıtlar özellikle vokal kayıtları bizi tatmin ediyor mu? Vokal kayıtları rap muzik içinde belki de en önemli yeri tutan, dinleyicinin en önem verdiği kayıttır. Bu yüzden en temiz, en önde ve en doğru biçimde kayıt edilmesi çok önemlidir.

Bir çok vokal kayıt tekniği olduğu için, sürekli denemek ve test etmek bizi en doğru sonuca götürecek en önemli yoldur.

Yüksek kalitede vokal kaydı yapmanız ve genel sound’nuzu iyileştirmenizi için, size denenmiş ve işe yarayan 5 maddelik bir plan hazırladık.

1- Vokalist

Vokal kaydı sırasında en önemli etkenlerden biri vokalistin kayıda hazır olmasıdır. Kayıt yapacağınız ortamın sizi rahat ettirecek ve sadece şarkıya odaklanacağınız bir ortam olması çok önemlidir. Odanın sıcak ya da soğuk olması, ışıkların isteğinize göre açılıp kapanması gibi değişiklikler performansınızı etkileyecek, inanın değiştirecektir 🙂 Kendinize en uygun ortamı yaratmaya özen gösterin.

Sesinizi hazırlayın ve koruyun

Hemen en yüksek sesinizle kayıt yapmaya başlamayın. 5 dakika kadar sesinizi yavaş yavaş açmaya başlayın ve ses telleriniz ısındıktan sonra kayda girin. Kayıt öncesi oda sıcaklığında su ya da sıcak çay, ses tellerinize oldukça yardımcı olacaktır.

Prova yapın ve hazırlanın

Rap kayıtları sırasında tam ne yaptığınızı bilmeden yaptığınız kayıtların profesyonel tınlaması çok zordur. Öncesinde yapacağınız hazırlıklardan şarkıyı ezberleme en önemli işlerden biridir. Kayıt sırasında  kağıt karıştırma ve arama istenmeyen sesler oluşturabileceği için, şarkı sözlerini kağıtlara yazıp onlardan okumaya çalışmayın. Sözleri okumak vokal performansınızı düşürecektir.

2- Mikrofon seçimi

Temiz vokal kaydı almak için oldukça fazla seçeneğiniz var. Çok kişi mikrofonlar arasında ki farkı anlamadığı için doğru mikrofon seçiminin ne kadar önemli olduğunu bilmemektedir. Size, müzikal ve bütçe olarak en uygununu bulmak anahtardır. Rap vokal kaydı için tavsiye edilebilecek mikrofonlardan bazıları şunlardır;

Shure SM58 Yaklaşık 1100 TL

Efsane mikrofon diye birşey varsa o SM58’dir. Dinamik mikrofonların en başarılısı olan SM58 yüksek volumde kayıt yapanların ve oda akustiğinden şikayeti olanların tercih etmesi gereken mikrofon olacaktır. P harfinde ki patlamaları ve S harfinde ki tıslamaları asla bir condenser mikrofon kadar almayacaktır.

MXL 990 Yaklaşık 950 TL

Hesaplı condenser mikrofonları arasında en öne çıkan mikrofondur. Hassasiyeti ve vokal kayıtlarında ki başarısı ile bir adım öne çıkmaktadır.

Rode NT1-A Yaklaşık 1950 TL

Condenser mikrofonlar arasında en beğenilen ve çok satan bir çözümdür. İçinden mikrofon kablosu, pop filtresi ve shockmount çıkması büyük bir avantajdır.

3- Ses Kartı – Pre amfi seçimi

Doğru mikrofonu seçtikten sonra ona uygun ses kartı, mikrofon pre-amfisini bulmak oldukça önemlidir. Sıcak mid frekanslara sahip, temiz üst frekanları olan ürünler tercih edilmelidir. Aşağıda ev stüdyonuz için önerilen ürünleri bulabilirsiniz.

M-AUDIO M-Track 2×2Yaklaşık 850 TL

Çok beğenilen Fasttrack USB II modeli yerine çıkan M-Track 2×2 iki mikrofon girişi ve hesaplı fiyatı ile göz dolduran bir ürün. Ses kalitesi 192kHz’e çıkartılarak eskisine göre oldukça iyileştirilmiş.

Focusrite Scarlett 2i2 Yaklaşık 1000 TL

M-Track gibi 2 girişe sahip olan Scarlett 2i2 fiyat/performans konusunda en iyi kart olduğu söylenebilir.

Focusrite Scarlett Studio Yaklaşık 2000 TL

Son dönemlerde oldukça popüler olan komple kayıt paketi çözümleri arasında öne çıkan Scarlett Studio ile sadece bir mikrofon ayaklığı alıp kayıt yapmaya başlayabilirsiniz.

4- Kayıt sırasında

Doğru mikrofonu bulmak ses kalitenizi kesinlikle arttıracaktır ancak sadece doğru kullanılması durumunda. Mikrofonunuzdan iyi sonuç almanız için izlemeniz gereken temel adımları aşağıda bulabilirsiniz.

Akustik Ses Paneli Kullanın

Eğer profesyonel bir firma tarafından üretilmiş bir çözüm yoksa elinizde kendi panelinizi yapabilirsiniz. Vokalisti duvarların köşelerine yönlendirmek ve o duvarlara bir kilim yada halı yerleştirmek istenmeyen yankıları büyük ölçüde kesecektir. Başta biraz komik gözükebilir ama emin olun işe yarayacaktır 🙂

İyi Kulaklık Mixi Yapın

Kulaklıkta ki altyapı ve vokal dengesi, vokal kalitesini belirleyen en önemli etkenlerden biridir. Kulaklık mixine biraz reverb gönderin. Altyapı sesinin kulaklıktan kaçıp mikrofona girecek kadar yüksek olmadığına emin olun. Düzgün kulaklık mixi vokalistin güvenini arttıracağı için daha iyi vokal kaydı alacağınızı unutmayın.

Mikrofonu Doğru Yerleştirin

Kayıt sırasında istenmeyen patlamalar ve “s” sesleri için mikrofonu doğru yerleştirmeniz çok önemli. Profesyonel bir pop filtre kullanın. Pop filtrenini mikrofona ideal uzaklığı 5-7 cm arası değişmektedir. Vokalistin mikrofona uzaklığı ise 15-20 cm arasında değişmektedir. Gözünüzle değil kulağınızla karar verin mikrofonu yerleştirirken. Amacınız mikrofon uzaklığı ne olursa olsun, şarkı boyunca ne çok güçlü ne çok zayıf, aynı seviyede kayıt almak olmalıdır.

Birden Fazla Kayıt Yapın

Giriş ve nakaratı bir kereden fazla kayıt etmeyi unutmayın. Özellikle rap müzikte sözcükler çok hızlı söylenebildiği için arada anlaşılmayan bölümler olabilir. Birden fazla kayıt, size kayıt sonrası edit imkanı vereceği için istediğiniz sonucu almanız daha kolay olacaktır.

5- EQ Ayarları

Rap kayıtlarında vokal ve davullar en ön plandaki kanallardır. Bu ikisinin birbirini maskelemeden ön plana yerleştirilebilmesi bazen zor olabilir. Birkaç EQ numarası ile bu zorlukların üstesinden gelebilirsiniz.

Tiz frekanslar

Eğer vokal kaydınızda tiz eksikliği varsa ve berrak bir şekilde duyulmuyorsa, kulağımızın en hassas olduğu 2kHz’den itibaren EQ ayarları ile tiz frekansları arttırabiliriz. Burada altın kural bilgisayar ekranına değil, kulaklarımıza odaklanıp ayar yapmak.

Mid Frekaslar

Bu frekans aralığı vokal kalitesinin belirlendiği aralıktır. Her vokal kendine has olduğundan, kesin bir kuralla yapılması gereken ayarları vermek mümkün değildir. Yapamız gereken kulağınıza güvenip sürekli deneme yapmaktır.

Bas Frekanslar

İstenmeyen sesleri kesmek için bas frekansların başına Hi-Pass ( yüksek geçiren ) filtre koymak iyi bir fikirdir. Erkek vokaller’de 60Hz’den itibaren bu filtre denenebilir. Yüksek geçiren filtreyi hangi frekansa ayarlarsanız, o frekansın altındaki tüm frekansları kesmiş olursunuz.

Önemli kurallardan bir şudur; mixten çıkardığınız frekanslar diğer frekansların öne çıkmasını sağlar! Vokal örneğinde olduğu gibi vokalden 60Hz aşağısını kesersek, kickte yer alan 60Hz ve altını daha ön plana çıkarmış olursunuz. EQ ayarları yaparken, 1dB-3dB gibi küçük oranlarla açma kapama yapıp kulağımıza göre mixlemek ve mümkün olduğunca az ayarları değiştirmek önemlidir.

Özet

Rap duygu ve düşüncelerinizi beat, ritim ve sözlerinizle anlattığınız çok zengin bir tarzdır. Altyapı iyi olup vokal zayıf tınlarsa istediğiniz sonucu almanız oldukça zorlaşacaktır.

Vokal kayıt etmeye dair temel bilgilerle, ev stüdyonuzda profesyonel vokal kayıtları yapmanız mümkün olacaktır.