Her Prodüktörün Bilmesi Gereken 6 Vokal Mixing Sırrı

İyi bir vokal, iyi bir parçayı harika bir şarkıya dönüştürebilir. Aşağıdaki ipuçları ile kayıtlarınızdan muhteşem sonuçlar alabilirsiniz…

 

  1. Kompresyon Şahtır

1_cp_768_compression

 

Vokali kompreslemenin, bunun da ötesinde doğru şekilde kompreslemenin önemini biliyorsunuzdur. Kompresyon sesin dinamik aralığını daraltır; bu, parçadaki vokallerin fısıltıdan son perdeye kadar çeşitlendiği durumlarda özellikle hayatidir. Kompresyon olmazsa, sessiz sinyal parçanın geri kalanında duyulmaz ve yüksek sesli kısım feci şekilde bozulur.

 

Birçok insanın sesi frekans aralığının tamamına yayılmaz – genellikle, yüksek notaları gitarın yaptığı gibi seslendirebilmek için bas frekansları bastırmaz –, bu nedenle proximity efektini vermek için uygun bir EQ ile birlikte kullanılan tek bantlı kompresör yeterlidir. Özellikle erkek vokaller, sesin bas enstrümanlarla karışmadan mikse oturmasını sağlayan bir miktar bottom end yuvarlamasına ihtiyaç duyar. Eşik kontrolünü sinyali bastırmadan pik sesleri yakalayacak şekilde ayarlayın ve sesin daha doğal çıkmasını sağlamak için oldukça hızlı bir atak ve yavaş bir release kullanın. Elbette kesin ayarlar parçanıza bağlı olarak değişir.

 

  1. Processing Suite Kullanmayı Dikkate Alın

2_cp_768_nectar

Nectar gibi bir processing suite vokal için özelleştirilmiş araçlar içerir

 

İstediğiniz sonucu almak için tabii ki vokal parçasındaki birçok plugin’i üst üste koyabilirsiniz ama hayatınızı kolaylaştıracak hepsi bir arada uygulamalar olduğunu da unutmayın. Bu uygulamaların en iyilerinden bir tanesi, pitch correction, de-essing, compression, gating, EQ ve limiting gibi aşamaları olan iZotope Nectar. Daha mütevazı istekleriniz için Elements adlı daha hesaplı bir versiyonu da mevcut. Size zaman kazandıran kullanışlı ön ayarların yanında, gating gibi özellikleri vokaller için mükemmel ve bu özellikler eşiğe her ulaşıldığında gate’e açma/kapama ayarı yapmak için kullanılabiliyor. Özetle vokal sustuğunda gate kapanıyor ve parçayı susturuyor. Dikkatlice kullanıldığında, vokal parçasını nefes seslerinden ve arka plan sızıntılarından da kurtarıyor.

 

  1. Armoni Oluşturun

3_cp_768_harmonies

Cubase’in Generate Harmonies özelliği gibi araçlar sayesinde canlı kayda gerek kalmadan armonik vokal yaratmak işten bile değil

Armoni kısa zaman öncesine kadar canlı kayıt demekti ve vokalin yanınızda olmaması ya da farklı bir setup üzerinde çalışıyor olmanız armoni yaratmayı imkansız hale getirirdi ancak sampling teknolojisindeki ilerlemeler sayesinde, önceden alınmış bir vokal kaydından armonik vokal yaratmak, dosya dönüştürmeden kaynaklanan perde ya da zamanlama sorunu olmaksızın artık mümkün. Bunun en iyi uygulama yerlerinden biri Cubase: “Generate Harmonies” (Armoni Oluştur) fonksiyonu doğrudan Project ekranı üzerinde. Aynı işlem diğer DAW’lerde şu şekilde yapılabiliyor: Bir parçayı çoğaltmak ve her bir notayı yeni notalara bir bir yeniden atayarak armoni yaratmak için entegre perde değiştirme özellikleri kullanılıyor. Bu teknoloji perdeleme, hatta mikro perdeleme için notalara doğrudan erişebildiğiniz Melodyne gibi araçlardaki teknolojiden farklı değil. Armoniyi doğru aralıkta (orijinalden 2, 3, 5 nota hatta bir oktav yüksek) yaratmak parçayı gerçekten zengin gösterebilir.

 

  1. Reverb Yerine Delay’e Verebilir

4_cp_768_delay

Birazcık short delay vokal parçalarında harikalar yaratabilir

Vokallerdeki reverb çoğu prodüksiyonun en önemli kısmı olarak kabul edilir, çoğu durumda öyledir de… Bununla birlikte, özellikle de ıslıklı “s” seslerinde sıklıkla çok fazla “çamurlu” top end eklemesi bir reverb sorunudur. Bir türkü kaydı için tamam ama diğer müzik türlerinde yavan kaçabilir ve soundstage’de çok fazla alan bırakabilir. Özellikle hip hop ve her türlü elektronik müzikte yaygın olarak reverb yerine short delay kullanılır. Bu kullanım kısa yankılar ekleyerek vokali “genişletir” ve ona alan ve derinlik katar ama bunlar reverb’te olduğu gibi top end’e eklenmez. Short delay ve makul ölçüde düşük ıslak/kuru karışım kullanılabilir, bu efektin bariz değil üstü kapalı olmasını sağlar. Bunu delay’in varlığını kulağımıza sokmadan derinlik katmak istediğinizde tercih edersiniz.

 

  1. Ses Kodlama Sıradan Olmak Zorunda Değil

5_cp_768_Screen_Shot

Waves’in Morphoder’i harika bir ses kodlayıcıdır, başka birçok alternatif de mevcuttur.

Ses kodlamanın tahmin ettiğimiz şekilde kullanıldığında neye benzediğini hepimiz biliyoruz: Daft Punk ve T-Pain bariz örneklerdir. İlle de kötüdür diyemeyiz, o bir “robotik ses” efektidir bizim için. Ses kodlama yazılımlarını edinmek bugünlerde çok kolay ama bunları Saylonlu sesi çıkarmaktan daha yaratıcı işler için kullanmak da mümkün. Birçoğu ses sentezini daha ilginç synth vokal efektleri oluşturmak ve biçimleyicilerle birlikte çalmak için kullanmanızı sağlıyor. Daha üst kapalı bir efekt için bir miktar sentezlenmiş sinyali temiz bir vokalle harmanlayın ve tıpkı “Get Lucky”deki gibi kendi sesinizi bir enstrüman gibi “çalın”. Extreme time ya da pitchshifting gibi diğer efektlerle birleştirerek alışılmış vokalleri kolayca başka dünyalı enstrümanlarmış gibi gösterebilirsiniz.

 

  1. Panlayarak Çalın

6_cp_768_pan

Panlama ve EQ vokallerle çalışırken kullandığınız önemli araçlardır ve her ikisi de mikserde mevcuttur.

Bu, bir vokal parçasına hayat vermenin en kolay ve en etkili yollarından biridir ve DAW’nizin mikserindeki ya da masanızdaki panlayıcılar bu iş için yeterlidir. Lead vokalin odaklanmış olması ve sesin güçlü çıkması için genellikle merkeze panlanması gerekir; soundstage’i iyileştirmek ve daha etkileyici efektler yaratmak için ise ilave vokaller panlanabilir. Lead vokalin kesitlerini çoğaltma, diğer ses parçalarından uyarlama ve ardından panlama ya da hip hop’ta doğaçlama veya herhangi bir müzik türünde armoni olabilir. Sola veya sağa tam panlama, eğer çok elzem değilse biraz rahatsız edici olabilir. Saat 10 ya da 2 yönü civarına panlayın. Bu, kombine edilmiş vokallerin efektini güçlendirir ve lead vokali ve yardımcı vokalleri stereo alanında biraz farklı konumlandırarak aralarına separasyon ekler. Bu tür efektler en büyük etkiyi eser miktarda kullanıldığında gösterir, bunları parça boyunca sık sık kullanmayın.