İnceleme: NI Traktor Kontrol S2 MK2 DJ Controller

NI Traktor Kontrol S2 MK2 

Benim gibi midi controllerlar ile çok haşır neşirseniz hepsi gözünüze aynı gözükebilir. Bu yüzden üreticiler farklı olabilmek için kendilerini oldukça zorluyorlar. Native Instruments’da farklı olma konusunda en avantajlı firmalardan biri çünkü tıpkı Apple gibi hem donanım, hem yazılım üretiyorlar . DJ’lerin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için Kontrol serisi, S2 MK2,  Z1 ya da X1 gibi modüler ürünler ile Native  yazılım ve donanımın uyumunu  hep en üst seviyede tuttu.

 S2 MK2 eski Kontrol S2’nin update’i olsa da, dizayn ve özellik konusunda extraları var. Üreticilerin bu yönelimi son kulanıcıları zor durumda bırakmaya başladı. Elinde bir önceki model sahip olan kullanıcılar upgrade edip etmeme konusunda kararsızlık yaşamaya başladılar. Yazılım ile donanımın uyumlu çalışması zorunlu olduğundan durum gittikçe önem kazanıyor.

Kontrol S2 MK2, Native Instruments controller’dan beklentileri tam olarak karşılıyor. Kutunun içinden Traktor Pro 2 için lisans, USB2.0 kablo, ve USB’den 30-pin iPad konnektör kablosu çıkıyor. Lightning konnektör için ayrıca adaptör almanız gerekmekte.

KUTUDAN ÇIKARIŞ

Controller bizi hiç şaşırtmayacak şekilde Native Instrument’a ait özelliklerle donatılmış. Transport ve mixer düğmeleri  Maschine and Kontrol X1 MK2 ile aynı stilde iken, efekt ve pitch düğmeleri orijinal S2 ile tamamen aynı. Native Instrument’in yaptığı en önemli yeniliklerden biri jog wheel’in metal plaka ile güçlendirilmiş olması. Kapasitif jog wheel sevenler için eksi puan olabilir. Tuşa basma mekanızması çok fazla güç gerektirmese de kapasitif sensörler mekaniklere göre daha başarılı bence. Yine de Native’in çok iyi iş çıkardığını söylemeliyim.

Düğmeler oldukça başarılı bir dizayna sahip, ne çok gevşek ne de çok sıkı. Encoderlar yani dönebilen düğmelerin hepsi aynı zamanda tıklanabilir. Küçük daire şeklindeki düğmeler ise efekt ve mixer bölümü için iyi düşünülmüş. Boyutları ise tartışmalı; büyük ve kalın parmaklı iseniz sıkıntı yaratabilir. Yerden kazanmak için bu boyutta üretildiğini düşünüyorum.

Bilgisayarınıza bağlayınca beklediğim gibi bir ışık showu karşıladı beni. LED’lerin oldukça etkileyici olduğunu belirtmeliyim. NI diğer tüm üreticiler gibi RGB yerine HSB (Hue, Saturation, Brightness) protokolünü seçerek göz alıcı renkler elde etmiş, tıpkı F1 and X1 MK2’de olduğu gibi. Daha büyük transport ve cue point düğmeleri X1 MK2 ile aynı. NI düğme dizaynı konusunda gittikçe daha klik-lenebilir tarafa doğru kayıyor tıpkı X1 ve Maschine’de olduğu gibi. Bu tasarım değişikliği kullanım kolaylığı açısından önemli bir artı.

S2 arka panel
S2 arka panel

Kontrol S2 MK2 hafif olmasa da ağır denemeyecek bir ürün. Laptop’ınız ile taşımak problem olmayacaktır. Beraberinde gelen 2 kanal ses kartı  ¼” jack çıkışı ile RCA çıkışı destekliyor. Ayrıca mikrofon girişi ve kulaklık çıkışı mevcut. Ön panelde cue volume ayarı ve Mikrofon ayarları konumlandırılmış, herşey olması gerektiği gibi kısaca.

Kullanım

Kontrol S2 MK2’yi içinden çıkan USB kablo ile kullanmayınca bazı sıkıntılar oluştu. Native Instrument’in kablo hediye etmesi güzel ama özellikle kendi kablosunu istemesi can sıkıcı olabilir. NI hangi kabloları tavsiye ettiğini şu linkte paylaşmış.

Daha önce belirttiğim gibi Native Instrument yazılım ve donanım arasında uyuma çok önem veriyor. İnsanların başka controller ile Traktor entegrasyonu, uyumu istemeleri Traktor yazılımının ne kadar başarılı olduğunun en önemli göstergesi. Kontrol S2 MK2 beklenildiği gibi yazılım ile entegrasyon konusunda sıkıntı yaşamıyor ancak Kontrol S4’e göre daha küçük formatlı olduğundan bazı eksiklikler hissediliyor. Sadece 2 efekt bankasını kontrol etmek, mapping yapmadan layerlar arası geçiş yapamamak, 8 değil 4 cue point seçebilmek gibi. Unutmadan X1 MK2’de 8 tane cue point olduğunu hatırlatalım.

Yeni eklenen Flux düğmesi Traktor Kontrol S2 MK2’nin en iyi özelliklerinden biri. Flux Mode sayesinde, cue pointler arası geçişleri parça akışını bozmadan yapmanız mümkün. Konser sırasında hayatı öneme sahip olan Flux yaratıcılığınız oldukça arttıracak.

Jog wheel hassasiyeti tipik Native Instruments cihazları gibi son derece sağlam ve her dokuşunuza cevap verecek nitelikte. Traktor yazılımı kullananlar için S2 MK2 jog wheel’leri cenneti vaad ediyor denebilir 🙂

Gain ve filtre controllerini biraraya getirmek iyi bir fikir. Gain ve Filter arasında geçiş yapmak için Shift düğmesine basmak gerekiyor.

Düğmelerin hissiyatı orjinal S2’ye göre çok daha iyi . Jog wheel backspinlerde daha gerçekçi ve metal plaka, eski modelde ki plastiğe göre daha sağlam. İlk çıkan Kontrol S2’ye sahipseniz düğmelerdeki ve jog wheeldeki gelişme sizi mutlaka mutlu edecektir.

raktor-Kontrol-S2-Jog-Wheel
Traktor-Kontrol-S2-Jog-Wheel

Master output düğmesinin sanal değil cihaz üzerine yerleştirilmesi, benim için hoş bir süpriz oldu. Böylece S2 MK2 volume seviyesi olarak çok daha iyi hale gelmiş oldu.

iOS ve Traktor DJ

Yeni Kontrol S2’nin en büyük artılarından biri Traktor DJ yazılımı ile olan entegrasyonu mükemmele yakın hale getirmesi. Mobil DJ platformu olarak Traktor hiçbir yazılımda olmayan parmak ile kontrol imkanına sahip. iPad ile çalışan Traktor DJ neredeyse bilgisayardaki tüm işlemleri yapabiliyor. Bu kadar kapsamlı bir kontrol için ayrı ayrı Z1, X1 ve F1’i ayrı ayrı almanız gerekir ki bu daha pahalı bir çözüm olur.

S2’yi iPad’e bağladığınızda tüm Traktor DJ özelliklerine ulaşabiliyorsunuz hemde iPad’e çok az dokunarak. iPad’e dokunduğunuzda Freeze ve “slice” mode hemen elinizin altında. 8 cue noktasınıda kontrol etmek iyi olurdu. Çalarken iPad’i şarj eden S2 uzun konserler için sizi yarı yolda bırakmama garantisi veriyor. Neredeyse her ay update alan Traktor DJ eminim yeni özellikler kazanacaktır. Kontrol inkanınızı S2 yanına X1 ve F1 alarak arttırmanız mümkün.

Traktor DJ’i tam zamanlı DJ yazılımız olarak kullanıyorsanız ya da CD veya bilgisayara alternetif olarak düşünüyorsanız S2 MK2 işinizi büyük oranda görecektir. Eğer iPad ile canlı DJ’lik yapıyorsanız S2 size ihtiyacınız olan tüm kontrolü sağlayacak. Yeni nesil iPad’lerin hafıza ve işlemcilerinin bilgisayarları aratmadığını belirtelim.

Son Değerlendirme

İki Track Deck, iki Sample Deck, sağlam loop imkanları, öldürücü efektler, yüksek kaliteli 24/96kHz ses kartı ve ücretsiz Traktor Pro yazılımı ile Traktor Kontrol S2 MK2 yeni başlayan ya da plaktan dijital DJ’liğe geçmek isteyenler için en ideal çözüm gibi duruyor. Tıklayarak ürüne ulaşabilirsiniz.