Midi Klavye Nedir, Ne İşe Yarar?

Muzikekipman.com olarak yüzler çeşit midi klavye mevcut sitemizde. Bu kadar çok çeşit olmasına rağmen midi klavye nedir, hangisini tavsiye edersiniz, bana lazım olur mu diye sizden çok sayıda soru alıyoruz. Bu yazıdakafanızda oluşan soruları cevaplamaya çalıştık. Buyrun 🙂

Çoğu ev müzisyeninin kendi ev stüdyosunda bir MIDI klavyesi vardır.

Peki ama MIDI klavye nedir? Bir tane olmadan müzik yapabilir misiniz? Bir tane almaya karar verirseniz, ne tür bir ürün almalısınız, ne kadar ödersiniz?

Özetle anlatmak gerekirse, Midi klavye bilgisayarınıza bağladığınız, genellikle bir USB kablosuyla kullanılan piyano tarzı bir klavyedir. Kullanmak için ses kartına bağlanmaz sadece bilgisayarınıza bağlanır.

Çoğu MIDI klavye kendi başına ses çıkarmaz. MIDI verilerini müzik yapım yazılımınıza gönderirler. Tekrar edelim MIDI klavyeler kendi içinde ses barındırmazlar.

Müzik yaparken kullanılan gerçek ses, bilgisayarınızda plug-in, sanal enstrumanlar (VSTi), Kontact kitaplıkları vb. farklı yazılım türleri tarafından üretilir.

Yani, bilgisayarınızda sanal bir piyano VSTi kuruluysa, gerçek bir piyano seslerini kullanarak gerçek piyano seslerini duymak ve kullanmak için MIDI klavyenizi kullanabilirsiniz.

Birçok MIDI klavyesi, sanal cihazlarınızın farklı parametrelerini kontrol etmek üzere programlanabilen düğmeler ile donatılmıştır.

Örneğin, bilgisayarınızda bir sanal enstruman açtınız, onu içindeki tüm parametreleri midi klavyenizin bir tuşuna atayarak gerçek zamanlı efektler yaratabilirsiniz. İşiniz bittikten sonra mix mastering aşamasında da kullanabilirsiniz.

Neredeyse sınırsız seçeneğiniz var – çok güzel!

Bununla birlikte, yeni başlayanlar ev stüdyosunda olmazsa olmaz bir cihaz olup olmadığını merak edebilirler.

Bir MIDI Klavye Olmadan Müzik Yapabilir misiniz?

Ben müzik yapmaya başladığımda, bir MIDI klavyeye sahip değildim ama şimdi düşünce keşke olsaydı diyorum. Mouse ve pc klavyesi ile müzik yapmaya çalışmak çok zor ve sıkıcı olabiliyor. Düşünsenize bir beat yapmak istiyorsunuz ama ritmi fare ya da klavye ile tuturmaya çalışırken akord basmaya çalışıyorsunuz. Hem zor hem uzun sürüyordu tüm aşamalar.

Şimdilik bütçeniz yoksa ne olur? Çoğu müzik yazılımlarının, notları bir fare ile tek tek yerleştirebileceğiniz bir not görünümü (genellikle piyano rulosu denir) olacaktır.

Ayrıca, birçok DAW – örneğin FL Studio gibi – normal bilgisayar klavyenizi sanal bir piyano klavyesi olarak kullanmak için yerleşik bir seçeneğe sahiptir. Sohbet etmek ve e-posta göndermek için kullandığınız aynı klavye ile , MIDI bilgilerini FL Studio’ya göndermek için kullanılabilirsin.

Örneğin, bilgisayar klavyenizdeki “Q” harfini, eşit not C’ye, “D” harfine not yazıp, vb. Oradan, haritadaki anahtarlardan bir melodi çalabilirsin. İlk MIDI klavyemi almadan önce bu özelliği çok kullandım. Ve sen de yapabilirsin!

Gördüğünüz gibi, bilgisayarınızda bir miktar ilham vermek için bir MIDI klavyesi gerekli değildir. Ancak, gerçek bir midi klavye ile çalışmak tamamen farklı bir his verir. Bu tek sebepten dolayı, MIDI klavye için bütçe ayırmanızı öneririm

Daha ayrıntılı şöyle açıklayabilirim:

MIDI klavye ile melodileri ve bas çizgileri çalmak, bir fare ve bilgisayar klavyesi ile programlama yerine “daha fazla insan dokunuşu” verir. Ayrıca, zaman içinde piyano çalmayı da öğreneceğinizden dolayı, müzik yapma konusunda ilerleme ne kadar erken olursa o kadar iyidir.

Toparlarsak bir MIDI klavye zorunluluktur diyebilirim. Müzik oluşturma sürecini sadece daha eğlenceli değil, aynı zamanda daha verimli hale getirir. Fare ve bilgisayar klavyeniz ile programlama yapmak mümkün olsa da, çok fazla zaman harcıyor ve bazen süreci / yaratıcılık zarar görebilir.

MIDI klavye ile zaman geçirdikçe daha hızlı çalışacak ve daha iyi müzikler üretmeye başlayacaksınız.

Ne tür bir MIDI klavye almalısınız ve maliyeti ne olur?

Bu konu ile ilgili harika bir yazımız var, tıklayıp hemen inceleyebilirsiniz. Rap, hip hop gibi beat ağırlıklı bir müzik ile uğraşıyorsanız 25 ya da 49 tuşlu bir klavye işinini görecektir. Fazla tuş göz çıkarmaz bütçeniz yeterli ise 49 tuş ile başlayın derim. Daha geleneksel akord melodi ve armoni ağırlıklı bir müzik yapmak istiyorsanız, 61 ve 88 tuş midi klavyeler size daha uygun olacaktır. Bugün giriş seviyesi bir klavye 99 dolar’dan başlayıp özellikleri ve tuş sayıları arttıkça 700 dolara kadar çıkamabilmekte.

Aklınızda soru kaldı ise bize 0212 240 8303 numaralı telefondan hemen ulaşabilirsiniz.

Müzikle kalın 🙂