Müziğin Produksiyonun’da Uygulanan 5 Temel Teknik

Drive : Parçanın enerjisini düşürmeme olayı. Bu olay bassline, extra melodiler, chordlar. ziller, shakerlar, tambourine yani parça içeriğindeki en belirgin elementlerle yapılır. Bu elemementler parçanın akışına göre şarkıya dahil edilip çıkarılarak temponun canlı kalması ve dinleyenlerin sıkılmaması sağlanır.

Groove: Altyapının bassline ve synth kısmıyla çizgisel olarak bütün olarak olarak hereket etmesidir.

Vibe : Vibration dan türeme parçadaki en canlı hareketli yerler. Adından da anlaşıldığı üzere hareketli ve enerjik bölmelere denir, genelde parçanın temposunun düştüğü yerlerde 30 saniyelik veya 1 dakikalık  breakdown düşüşünün ardından müziğe bütün ses kanalları ile girme unsurudur. (Başka bir deyişle halk arasında dj’in müziği patlattığı yer)

Breakdown: Parçanın içindeki temel ilerleyişlerin (percusyon veya diğer şeylerin kick snare clap) kanaldan alınıp..akıcılık ve genelde melodi vari şeylerle parçayı dinlendirme (düşürme)

Introlu veya kicksiz başlayan parçalar direk breakdown olur, ve bunlar genelde set içinde first track veya finalde kullanılır.

Bassline: Parça içerisinde kick’ten ayrı yazılmış bas öğesidir. Bassline clubler’de göğsünüzü titreten ve tempoya eşlik etmenizi sağlayan en önemli unsurdur denebilir. İyi bir bassline’a sahip bir parçanın hit olma ihtimalı çok yüksektir.