Mikrofonların Efendisi Shure SM58

Bazı marka ve modeller vardır efsane olmuş, örnek olarak arabalar konusunda Porshe 911’in olduğu gibi. Arabalar konusun da 911 ne ise mikrofonlar konusunda Shure SM58 odur. 1966’dan beri tam 48 yıldır her yıl onlarca rakibi piyasaya çıkmasına rağmen dünyanın en çok satan mikrofonu olmayı başarmıştır. Peki ama Shure SM58 neden bu kadar özel?

Bunun en doğru yanıtı sağlamlığı, ses kalitesi ve çok amaçlı kullanılabilmesi olacaktır bence. Ben ilk kulladığım zamanı hatırlıyorum; küçük bir sahnede feedback yapmadan nasıl bu kadar kazancını açabildiğime ve sesine hayran kalmıştım. Diğer kullanımlarımda onlarca kez yere düşmesine rağmen tıkır tıkır çalışmaya devam etmişti 🙂 Hangi konsere giderseniz gidin o konserde Shure SM58 kullanıldığını görmeniz mümkün. Son derece sağlam yapısı sayesinde konserlerin vazgeçilmezi olan SM58 bir çok stüdyo albümünde de özellikle vokal kayıtlarında kullanılmış ve kendini ispat etmiş bir mikrofon. Dünya çapında tanınmış U2, Björk, Pantera gibi gruplar yanında Michael Jackson’da Shure SM58 kullanan ünlüler arasında.

Her türlü enstruman önüne konabilen SM58’in paterni kardioid ve frekans aralığı 50Hz-15kHz. Frekans cevabından da anlaşılabileceği gibi parlak ses karakterine sahip bir mikrofon değil SM58, diğer dinamik mikrofonlar gibi. Frekans aralığı grafiğini incelediğimizde 2kHz’den sonra bir artış sonrasında 6kHz cıvarı bir düşüş açıkca görülebiliyor. Shure SM58’e karakterini veren işte bu frekans cevabı.

shure sm58 frekans

Peki Shure SM58’den sesi daha iyi olan dinamik mikrofon yok mu? Tabii ki var AKG, Sennheiser, Audix daha iyi sese sahip mikrofonlar üretiyorlar. Ama dayanıklılık ve efsane olmuş dizaynı ile Shure SM58 en çok satılan mikrofon olmaya devam ediyor. Unutmayın sahneye çıkan herkesin koşulsuz tanıdığı tek mikrofon SM58 🙂

Mikrofonların efendisini daha yakından tanıyıp satın almak için buraya tıklayın.